o mnie

Marzena Kolarz jest artystką, fotografką, projektantką ubioru i mamą. Zajmuje się głównie fotografią, niemal każdą dziedziną, bada jej zakres i możliwości.

autopor2

Marzena Kolarz

Urodzona w 1979 roku, mieszka i pracuje w Krakowie.

W 2020 obroniła doktorat na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, otrzymując tytuł doktora sztuk. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Studia magisterskie ukończone z wyróżnieniem w 2007, licencjackie w 2005. Dyplom magisterski w dwóch pracowniach: Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Dyplom licencjacki w pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych.

Od prawie 20 lat nauczycielka i wykładowczyni fotografii. Obecnie asystentka w Instytucie Sztuki Mediów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz wykładowczyni w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz  około dwudziestu indywidualnych. Bardzo często pełniła również funkcję kuratora wystaw fotograficznych. Uczestniczka festiwali i konferencji związanych z fotografią. Wielokrotna stypendystka: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Szkolnictwa Wyższego oraz stypendiów dla najlepszych studentów i doktorantów. Ma na koncie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych m.in. tytuł International Fine Art Photographer of the Year IPHOTY 2016, 1 miejsce w Cyberfoto 2016, 1 miejsce w kategorii Fashion and Beauty Chromatic Awards 2017.

Szczególnie zainteresowana jest eksperymentem, fotografią kreacyjną, technikami historycznymi, fotografią otworkową, fotografią mody. Techniki fotograficzne stara się świadomie wykorzystać do budowania własnych, autobiograficznych opowieści.

01

Fotografia

Głównym obszarem moich zainteresowań jest fotografia i to właśnie w tej dziedzinie staram się rozwijać i kształcić od ponad 20 lat. W fotografii interesuje mnie niemal każda dziedzina i technika, a sama fotografia jest dla mnie bardzo nośnym środkiem wyrazu. Siebie umieściłabym w kategorii poszukiwacz. Staram się wciąż poszukiwać nowych możliwości, środków i eksperymentować.

02

Dydaktyka

Uczenie fotografii i zarażanie pasją do tej dziedziny sztuki to bardzo ważna część mojego życia. Fotografii zaczęłam uczyć jeszcze będąc na studiach i okazało się, że jest to dla mnie satysfakcjonujące i kreatywne zadanie. Staram się modyfikowa metody, zadania i dać uczniom i studentom szansę na doświadczenie. Praca dydaktyczna pozwala mi ciągle rozwijać się, poszukiwać nowych płaszczyzn, eksperymentować – no i najważniejsze wciąż pozostaję w interakcji z drugim człowiekiem.

03

Wystawy

Brałam udział w ponad 50 wystawach zbiorowych oraz prezentowałam moje fotografie na ponad 20 wystawach indywidualnych. Bardzo często biorę również udział w festiwalach, staram się też uczestniczyć w konferencjach z zakresu fotografii. Wielokrotnie byłam kuratorem wystaw, organizatorem. Często jestem zapraszana do jury konkursów. Sama jestem laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Udział w konkursach daje możliwość konfrontacji swojej twórczości w kontekście innych twórców z całego świata.Fb.


Tw.


Li.

Wystawa

Galeria Ciasna


Fb.


Tw.


Li.

Omawiamy zdjęcia

Wydział Sztuki


Fb.


Tw.


Li.

Konferencja

Kielce / fot. K.Błaszkiewicz

Zaś Marzena Kolarz łącząca w swej twórczości zarówno tzw. techniki alternatywne, związane z
tradycją XIX wieku, jak i cyfrowe, pokazała m.in. iluzjonistyczną w wyrazie pracę Ślad poruszającą problem raka
piersi oraz będącą jednocześnie pytaniem o granice piękna. Cieszę się, że autorka konsekwentnie startuje w
naszym konkursie, gdyż jest ważną postacią w fotografii polskiej tego dziesięciolecia.

dr Krzysztof Jurecki

Różnorodność obrazowania, tekst do XXI MKCK „Cyberfoto 2018”

Nagrody: